Prodloužení dojezdu u elektro aut a hybridů

tesla-model-3

Dojezd a doba nabíjení… To jsou nejvíce skloňovaná slova, když se řeč stočí na vozidla na alternativní pohon. U elektro vozidel a hybridů je to i zásadní otázka zákazníka, když si vozidlo kupuje. Quantum Tuning vyvíjí možnost, jak prodloužit a lépe využít baterii tak, aby se zvýšil dojezd elektro aut a co nejméně se snížila životnost baterie.

Efektivita baterií u elektro aut

Elektro auta a jejich hybridní sourozenci si začínají ukrajovat část pomyslného koláče v prodeji nových vozidel. Zákazníka zajímají dvě mandatorní věci: Maximální dojezd elektro auta a také doba, která je potřebná pro jeho nabití. Quantum Tuning se zabývá možností prodloužení a navýšení dojezdu u elektrických vozidel a hybridů. V současné době výrobci využívají baterii s ohledem na délku životnosti baterie tak, že baterie se nabíjí na maximální hodnotu 80 % a při vybití je kapacita vyčerpána z 65 %. Tedy, pokud Vám Vaše vozidlo hlásí 0 km dojezdu, tak je baterie ještě nabita na 35 %.

Důvod výrobců je prostý. Díky ne zcela efektivnímu využití kapacity baterie se prodlouží její životnost, která zpravidla dosahuje 8 let dle typu vozidla. U mobilních telefonů funguje přesný opak. Nabití je provedeno na 100% a kapacita baterie je využita na maximum do úplného vybití baterie. To je i důvodem, proč je vybitý telefon neschopen okamžitého použití po připojení na nabíječku. Mezi negativní dopady tohoto využití baterie patří i její nadměrné zahřátí, které v ojedinělých případech mělo u nejmenované značky mobilních telefonů a tabletů za důsledek požár.

Quantum Tuning pracuje na výzkumu a vývoji lepšího nastavení využití potenciálu baterie – takzvaném odemknutí baterie na plnou kapacitu. Hlavním cílem je prodloužení maximálního dojezdu při zachování co největší životnosti baterie.

Nabíjení a jeho rychlost je neméně důležitou součástí všech elektro vozidel a hybridních aut. V případě, že vozidlo není vybaveno rychlonabíjením, v současné chvíli vyvíjíme možnost úpravy nabíjecího agregátu tak, aby bylo možné zkrátit čas nabíjení na minimální čas, případně využít možnost rychlonabíjení.

Na začátku února jsme si obstarali novinku od Elona Muska – Tesla Model 3, abychom se podívali, jak je nejnovější model od automobilky Tesla zpracován a zároveň načerpali know-how, které by se nám mohlo hodit. Auto jako takové hodnotit nebudeme, to za nás udělal Jan Majurník – redaktor novinového portálu IDNES.cz (První svezení s Teslou Model 3: hi-tech prémiovka v laciném provedení), který velmi ochotně přijal naši nabídku si vozidlo nafotit a prozkoumat. Pro nás bylo důležitější detailně prozkoumat elektroschéma, typ baterie a systém nabíjecích cyklů.

tesla-model-3-interier
tesla-dojezd-elektroauta
tesla-3

Služby v oblasti elektromobility

V současné době pracujeme na elektro autech BMW i3, Fiat 500, Tesla, Nissan a již brzy nabídneme služby v oblasti elektro-mobility. Pro testovací účely nám byli zapůjčeny firmou Protech-e, která nabízí jak prodej tak i pronájem elektrických vozidel a hybridů. Proto v případě zájmu o testovací jízdy, krátkodobý nebo dlouhodobý pronájem elektro aut či jejich koupi je neváhejte kontaktovat. K dispozici jsou i zánovní, zajeté vozidla v perfektní kondici a zárukou.

prodlouzeni-dojezdu-fiat500
prodlouzeni-dojezdu-bmw-i3
prodlouzeni-dojezdu-tesla

Quantum Tuning – profesionální řešení v oblasti vývoje a výzkumu řídících jednotek.