Co je A/C (Air Condition)?

Klimatizace v automobilu dokáže ochladit vzduch přiváděný do kabiny. Tím zpříjemňuje cestování v horkých letních dnech. A nejen to. Z nadměrného horka je řidič unavený a tím má zpomalené reakce. V klimatizovaném autě je tedy bezpečněji. Klimatizace může být dvojího typu – automatická nebo s mechanickým ovládáním.

Jako první nabídl klimatizaci Packard v roce 1939, ale nesetkal se s valným zájmem a stáhl ji ze své nabídky. Pravý čas přišel až v roce 1953, kdy úspěšně na trh prorazila s A/C automobilka Chrysler v modelu auta Imperial.

Jak funguje klimatizace v autě?

Zjednodušeně lze říci, že systém klimatizace je založen na principu výměny tepla v uzavřeném okruhu, jehož součástí jsou kompresor, kondenzátor, expanzní ventil a výparník. Transportní látka pro přenos tepla se používá freon – náplň R134A.

Výměna teplého vzduchu za studený funguje tak, že výparník nasaje teplo, které zahřeje transportní látku. Ta je cestou přes kompresor přivedena do kondenzátoru, kde se freon ochladí.

Zvýší klimatizace spotřebu?

Ano. Podle výsledků testu ADAC trvá vyšší spotřeba asi 3 minuty. Při ochlazování kabiny z venkovní 31 °C na 22 °C stoupne o 2,5 až 4 litry na 100 km. Udržování teploty spálí 0,76 až 2,11 litrů na 100 kilometrů. Záleží na stylu jízdy a na typu automobilu. ADAC testoval Ford Fiesta 1.4, kdy spotřeba při jízdě po městě byla vyšší více než 2 l/100 km. Oproti tomu model Audi A4 2.0 TDI s automatickou klimatizací navýšil spotřebu paliva pouze o 0,7 l/100 km.


 A