Co je ABS (Anti-lock Braking System)?

ABS je zkratka anglických slov. Antilock – protiblokování, Braking – brzdění, System – Systém. Tato funkce v automobilu zvyšuje bezpečnost jízdy na silnicích. Předchází tomu, aby se dostalo auto do smyku, jelikož dokáže zabránit náhlému zablokování kol při prudkém brzdění. Kolo se při tomto manévru díky ABS stále nepatrně pootáčí a tím je lépe ovladatelné.

Jak funguje ABS?

Na každém kole automobilu je umístěn snímač otáček, který posílá získané informace do řídící jednotky. Pokud systém vyhodnotí, že se kolo zablokovalo, uvolní brzdný účinek na jednotlivých kolech. Tím ho znovu uvede do pohybu. ABS dovede uvolnit kolo 12 – 16 krát za sekundu. Přilnavost k povrchu vozovky je tímto obnoven a my tím získáváme možnost auto lépe ovladat, protože se nedostaneme do smyku. ABS plní svou funkci do té doby dokud je vyvíjen tlak na brzdu, tedy do úplného zastavení. Pokud se stlačování povolí, vypne se i systém ABS a můžeme nerušeně pokračovat v jízdě.

Jak poznám funkci ABS?

Při prudkém zabrzdění vám pedál vrací nohu zpět. Nenechá vás zabrzdit naplno. I když se snažíte pedál stlačit, strčí vám do nohy a nadhazuje ji v intervalech.

Výlet do historie ABS

Už v roce 1970 přišla firma Bosch (která má v této oblasti výsadní postavení) se systémem ABS. Jeho zařazení do řízení muselo vyčkat na elektronické řízení systémů vozidla. Prvním vozem, který se mohl pyšnit novinkou Anti-lock Braking System byl Mercedes Benz třídy S v roce 1978.

Nedlouho po premiéře v automobilce Mercedes Benz použila systém ABS i mnichovská továrna BMW.

Od roku 2004 je ABS zařazeno na seznam povinné výbavy u nově homologovaných automobilů na území EU.


 A